ciyan-nedir

Çıyan Nedir ?

Böcekler bulundukları iklime ve toprak koşullarına göre oldukça farklı cins ve familyalara sahiptirler. Bazı türler sadece bir bölgede yaşayabilirken bazıları ise dünyanın her bölgesinde aktif olarak yaşayabilmektedir. Hemen her yerde yaşayabilen haşere türüne örnek olarak da çıyanları gösterebiliriz.  Peki çıyan nedir ?

Çıyanların Özellikleri

  • Kırkayakların familyasından gelen ve tespih böcekleri ile akraba olan bu haşere, zehirli bir türdür.
  • Ayakları güçlü zehirleri barındırır ve oldukça keskin yapıdadır.
  • Etçil olarak beslenirler ve pek çok haşere türünü kendilerine yem olarak seçerler.
  • Çokbacaklılardan olan çıyanlar, aynı zamanda segmentli yani boğumlu bir vücut yapısına sahiptirler.
  • Tehlike anını çok iyi hissederler ve bu nedenle refleksleri çok gelişkindir. Bazı türleri evcilleştirildiğinde reflekslerini ve esnekliklerini kaybeder.
  • Boyları ortalama olarak 4-10 cm arasında değişmekle birlikte, türlerine göre çok daha uzun olanları da vardır.
  • Hemen her renkte olsalar da genellikle siyah, turuncu, kızıl tonlarında olurlar.
  • Vücutları aşırı kıvrımlı olduğu için avlarını çok rahat bir şekilde yakalayabilirler.

Çıyanlar Nerelerde Yaşarlar?

Çıyanlar genellikle taşların altında, duvar diplerinde, ağaçların kök ve gövdelerinde, sulak alanların kenarlarında, toprakların arasında, ayakkabılarımızın içinde bulunabilirler. Böyle yerlerde avlarına çok daha fazla odaklanırlar ve daha iyi saklanırlar.

Çıyanlardan kurtulmak için yapabileceğiniz tek çıkar yol, ilaçlama firması ile anlaşmaktır. En güçlü ilaçlarla en modern yöntemlerle yapacağınız ilaçlama işlemleri çıyanlar üzerinde etki gösterebilir. Her böcek şikayetlerinizde olduğu gibi çıyanlarla mücadelede de Sultanbeyli böcek ilaçlama firmamızdan yardım alabilir, en kusursuz ve yetkin hizmetlere sahip olabilirsiniz. Sizler için çağrı merkezlerimiz haftanın her gününde her saatinde kesintisiz olarak iletişime açıktır. Talep formlarımız ise sitemizde bulunmaktadır ve doldurduğunuz taktirde bizlerin size ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir