ev-temizligi

İlaçlama yapıldıktan sonra ev nasıl temizlenir?

Haşerelerden kurtulmanın en kesin yolu ilaçlama yaptırmaktır. Aynı zaman haşereler gibi maddi ve manevi zararlara neden olan parazit ve farelerle de bireysel yöntemlerle mücadele edilemez. Mutlak süratte ilaçlama yapılması gereklidir. Ancak bu uygulamayı kaliteli ve güvenilir bir firmaya yaptırmanız sizin için daha doğru bir karar olacaktır. Deneyimsiz ve ruhsatsız firmalar Sağlık Bakanlığından onaylı değildir. İlaçlama ciddi bir işlem olduğu için mutlaka Sağlık Bakanlığından onaylı ve bu sektördeki güvenilir firmalara yaptırmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Ev ilaçlaması sonrasında temizlik olası böcek ilacı zehirlenmelerinin önüne geçmek adına mutlaka gereklidir. Haşere, fare ve parazitler ile mücadelede aynı ilaçlar ve aynı yöntemler uygulanmamaktadır. Her haşere türü ve uygulanacak mekâna göre bir yöntem belirlenir. Sultanbeyli böcek ilaçlama firmamız en son teknolojik gelişmeleri takip eden, kendi bünyesinde yetiştirdiği uzman kadrosuyla yıllarım verdiği deneyim ile 7 gün 24 saat ilaçlama hizmeti vermektedir. Peki ilaçlama yaptırdıktan sonra evimizi nasıl temizlemeliyiz? İlaçlama kadar önemli bir diğer konuda işlem sonrasında dezenfekte edilen alanın nasıl temizleneceğidir.

İlaçlama sonrasında nasıl temizlik yapmalıyım?

Her haşere türüne aynı yöntemim uygulanmadığından bahsetmiştik. Evinizi ilaçlattığınız firma mutlaka size işlem öncesinde ve sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermelidir. Verilmediği takdirde siz mutlaka bu bilgiyi talep edin. Çünkü kimyasallardan oluşan böcek ilaçlarına açıktan temas etmek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Eğer astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarınız ve cilt problemleri varsa temizliği asla kendiniz yapmamalısınız. Bilinenin aksine her ev ilaçlaması sonrasında temizlik yapmak gerekmemektedir. Son dönemlerde tercih edilen yöntemlerin başında gelen Jel ilaçlama yönteminin uygulandığı bölgelerde öyle genel bir temizliğe ihtiyaç yoktur. Kokusuz ve bölgesel uygulama yapıldığı için insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturmaz. Ancak özellikle sisleme yönteminin tercih edildiği uygulamalar sonrası evde genel bir temizlik yapılması zorunlu hale gelir. İşlem sonrası eve 2-3 saat kadar girilmemelidir. Daha sonra eve girmeden önce ev güzelce havalandırılmalı. Solunum hastalıkları olan kişiler eve mutlaka havalandırıldıktan sonra girmelidir. Uygulanan ilacın yoğunluğuna göre bazı durumlarda bir gece eve girilmemesi gerekebilir. Sıvı ilaçlama yönteminin tercih edildiği durumlarda ise evde 1 hafta kadar ıslak temizlik yapılmaması gereklidir. Çünkü ilacın etkisini göstermesi için zamana ihtiyacı vardır. İlaçlama sonrasında hemen ıslak temizliğin yapılması o alandaki ilacında yok olmasına neden olur. Bu durumda boşuna ilaçlama yaptırmış olursunuz. Bu durumda kuru temizlik yapılabilir. Ev ilaçlaması sonrasında temizlik yaparken yerler, süpürgelikler, dolap ve kapı araları gibi sabit yerler değil de mekândan bağımsız eşyalarınızı, yastıkları, koltukları, dolapları, halıları, kişisel eşyalarınız ve çocuklarınızın oyuncaklarını vb. temizlemeniz daha uygun olacaktır.

Ayrıca temizlik yapılırken çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır. Kimyasal maddelerden müteşekkil olan çamaşır suyu diğer bir kimyasal olan böcek ilacıyla karışırsa havaya kalkar ve bu durum özellikle solunum problemi olan kişiler için ciddi risk oluşturur. Temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. Az önce de bahsettiğimiz gibi böcek ilaçlarına çıplak elle temas ciltte kaşıntı, kızarıklık ve hatta daha ciddi problemlere neden olabilir. Mümkünse ağız maskesi de kullanılması zararlı maddelerden korunmak açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir