kene-ilaclama

Kene İlaçlama

Dünya üzerinde yaşam süren çok sayıda böcek türü bulunmaktadır. Kene de tehlikeli böcek türleri arasında yer almaktadır. Çünkü kene insan ve hayvan kanı emerek besin ihtiyacını karşılar. Kan emme aşamasında önemli hastalıkların virüsünü üzerinde bulunduğu canlıya aktaran kene, oldukça hızlı üremektedir. Üreme evresine kan emdikten hemen sonra geçen keneler, binlerce yumurta oluştururlar. Kenelerin üreme evresine girmeden uygulanacak kene ilaçlama yöntemi oldukça yarar sağlayacaktır. Böylece keneler çoğalmadan etkisiz hale dönüşürler.

Kenenin Zararları

İlkbahar ve yaz aylarında yoğun olarak görülen keneler, kış mevsiminde gizlenerek yaşarlar. Keneler evcil hayvanlarımız üzerinden de evlerimize kadar ulaşabilirler. Sevimli dostlarımızın tüyleri arasına gizlenen keneler konakçı olarak kalırlar. Evcil hayvanların hastalanmasına neden olan kenelere karşı gerekli tedbirler alınmalıdır.

Kırsal kesimlerde yaşam süren kişiler kene saldırılarına daha çok maruz kalmaktadır. Çünkü keneler yeşil alanlarda hızla çoğalırlar. Yeşil alanlarda dolaşan kişilerin üzerine çıkarak kan emmek için bekleyen keneler, küçük canlılardır. Kene insan derisinin üzerine kan emmek için sıkıca tutunur.Bu gibi durumlarda keneye ellemeden profesyonel destek alınmalıdır. Çünkü kene deri altında koparsa virüsü kusarak hastalığın vücut içinde çabuk ilerlemesine neden olacaktır.

Kene Isırması Sonucu Kişide Oluşan Belirtiler;

  • Yüksek ateş
  • Kusma
  • Vücutta beliren cilt altı kanamaları
  • Ciltte oluşan sarılık
  • İdrarda koyuluk
  • Yüz ve gözlerde oluşan kızarıklık
  • Dışkı ve idrarda beliren kanamalar
  • Baş ağrısı

Kenelerden insanlara bulaşan İyme hastalığı, Tularemi, Dağ lekeli humma hastalığı ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı önemli vakalarla sonuçlanabilmektedir. Sultanbeyli kene ilaçlama servisimiz, İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet sağlamaktadır. Kene ilaçlama servisimiz haftanın 7 günü ve 24 saat hizmetinizdedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir