tahta-kurusu-nasil-yok-edilir

tahta-kurusu-nasil-yok-edilir

Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir

Kan emen böcekler grubuna dahil edilen tahta kurusu; yaşamının ilk yıllarında, yani mağara çağında, yarasa asalağı olarak varlığını sürdüren; sonraları insan kanıyla beslenmeye başlayan bir çeşit parazittir. Kanla beslenmesi sebebiyle “vampir böcek” olarak da adlandırılır. Yaşamını sürdürmesi bir ya da daha fazla konukçuya bağlı olduğu için de asalak adını alır. Genelde memelilerin ve kuşların kanıyla beslenen bu haşere türü, insan kanını son çare olarak görmektedir ve mecbur kalmadıkça tercih etmemektedir. Ancak bir eve yerleşmesi durumunda başka seçeneği yoksa insanları tercih eder. Bu sebeple de yatak odalarında, özellikle yatak başlıklarında ve altlarında, bazaların içinde, süpürgelik ve döşemelerin altında yuva yapar. Gündüzleri bu bölgelerde gizlenen tahta kurusu, gece aktif olur ve beslenmeye çıkar. İnsanlar kadar evcil hayvanlar da tehdit altındadır. Taşıdığı hastalık  ve teşkil ettiği risklere değinmeden önce, tahta kurusu nasıl yok edilir? sorusunu açıklığa kavuşturalım:

Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir?

tahta-kurusu-nasil-yok-edilir
tahta-kurusu-nasil-yok-edilir

Tahta kurusunun tahammül edemeyeceği en büyük olgu temizliktir. Tahta kurusuyla mücadelede hijyen kurallarını sağlamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Tahta kurusu çoğunlukla yatak odalarında gizlenir ve geceleri harekete

geçer. Gündüz görülmediği için tespit edilmesi hayli zordur. Çoğunlukla; sabah uyanınca fark edilen kaşıntılı ve acılı ısırık izleriyle ve nevresimlerdeki dışkı izleriyle varlığına dair ipucu verir. Bu durum tespit edildiğinde vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir. Tahta kurusu nasıl yok edilir sorusunun en net cevabı ev ilaçlamadır. Yatak odaları merkezli olarak yapılan ilaçlama faaliyetinin yanı sıra, evde hijyen sağlanmalı ve haşere oluşumuna imkan veren tüm olgular ortadan kaldırılmalıdır.

Tahta Kurusu İstilasından Korunmak İçin Alınacak Önlemler

  • Camlara sineklik takarak dışarıdan gelecek tüm haşereleri engelleyebilirsiniz.
  • Tahta kurusu nasıl yok edilir diye sormamak adına önlem almanız, evde hijyen kurallarına uymanız da tüm haşerelerden olduğu gibi tahta kurusundan da kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Tahta kurusu istilaları; otel, hastane, yataklı taşıt gibi alanlarda çok sık görülmektedir. Bu nedenle, tatil dönüşü evde tahta kurusu istilası vakalarına çok sık rastlanmaktadır. Zira, bu mekanlardaki tahta kurularının bavul aracılığıyla eve taşınması söz konusu olmaktadır. Bu durumu yaşamamak için, tatile çıkılan mekanın iyi incelenmesi gerekmektedir. Böyle bir şüphe varsa, bavulların ağzı kapalı tutulmalı, bavul ve çantalar yataktan ve mümkünse yatak odasından uzak tutulmalıdır.
  • Alınacak en iyi önlem ve mücadele yöntemi uzman bir firma ile anlaşarak evde tahta kurusu ilaçlama yaptırmaktır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir